Liceul Teoretic ,,Ion Codru Dragusanu''
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

De ce si cat de importanta e vestimentatia ?

+3
Marian
andasilea
succubus8
7 participanți

In jos

De ce si cat de importanta e vestimentatia ? Empty De ce si cat de importanta e vestimentatia ?

Mesaj  succubus8 Mar Apr 20, 2010 11:30 pm

farao Oare mai e valabila vorba aceea ca omu face haina? Parca totusi haina face pe om..Wink
succubus8
succubus8

Mesaje : 54
Data de înscriere : 20/04/2010
Varsta : 33
Localizare : Shamballa..:))

Sus In jos

De ce si cat de importanta e vestimentatia ? Empty Re: De ce si cat de importanta e vestimentatia ?

Mesaj  andasilea Mar Apr 20, 2010 11:41 pm

Da... haina face omul... si mai ale categoria de "haine de fite" Smile Oare asa sa fie sau ar trebui sa vedem dincolo de "ambalaj" ?
andasilea
andasilea

Mesaje : 148
Data de înscriere : 20/04/2010
Varsta : 43
Localizare : Victoria

http://larosedebrasov.skyrock.com

Sus In jos

De ce si cat de importanta e vestimentatia ? Empty Re: De ce si cat de importanta e vestimentatia ?

Mesaj  Marian Mar Apr 20, 2010 11:50 pm

Nu tot timpul haina face omul, ci vorba si atitudinea
Marian
Marian
Admin

Mesaje : 28
Data de înscriere : 15/04/2010
Varsta : 30
Localizare : Victoria

https://ix-u.forumgratuit.ro

Sus In jos

De ce si cat de importanta e vestimentatia ? Empty Re: De ce si cat de importanta e vestimentatia ?

Mesaj  deliciosz Mier Apr 21, 2010 1:33 am

in ziua de azi.
haina il face pe om.

pt ca noi judecam o persoana la prima vedere dupa haine, dupa cat e de ingrijita.
Iar daca acea persoana nu e pe placul nostru, chiar daca atitudinea si comportamentul sunt ok, ii excludem, desi nu`i cunoastem.
in ziua de azi nu poti intra intr`un grup daca nu te ridici la nivelul lor.

deci da in ziua de azi haina face pe om (din pacate)
deliciosz
deliciosz

Mesaje : 39
Data de înscriere : 20/04/2010
Varsta : 29
Localizare : Victoria jud. Brasov

Sus In jos

De ce si cat de importanta e vestimentatia ? Empty Re: De ce si cat de importanta e vestimentatia ?

Mesaj  andasilea Mier Apr 21, 2010 2:11 am

Se pare ca aparenta conteaza mai mult decat esenta.

Stiati ca in spatele tinutelor somptuoase de la Versailles din secolul XVII se ascundeau tot felul de lighioane precum purecii si paduchii ?

Va invit sa gasiti curiozitati despre vestimentatie
andasilea
andasilea

Mesaje : 148
Data de înscriere : 20/04/2010
Varsta : 43
Localizare : Victoria

http://larosedebrasov.skyrock.com

Sus In jos

De ce si cat de importanta e vestimentatia ? Empty Re: De ce si cat de importanta e vestimentatia ?

Mesaj  deliciosz Mier Apr 21, 2010 2:12 am

da.
am povestit despre astaa..
pe ele,"doamnele stilatele" le mancau pureci si paduchii. Laughing
dar macar aratau bine. Wink
deliciosz
deliciosz

Mesaje : 39
Data de înscriere : 20/04/2010
Varsta : 29
Localizare : Victoria jud. Brasov

Sus In jos

De ce si cat de importanta e vestimentatia ? Empty Re: De ce si cat de importanta e vestimentatia ?

Mesaj  andasilea Mier Apr 21, 2010 2:17 am

Da... aratau bine...
Ideea e ca dincolo de haina se poate ascunde si altceva.
De exemplu, calugarii dominicani au ales sa poarte haina de sac tocmai pentru a se vedea numai religiozitatea lor si nu aparenta hainelor.
andasilea
andasilea

Mesaje : 148
Data de înscriere : 20/04/2010
Varsta : 43
Localizare : Victoria

http://larosedebrasov.skyrock.com

Sus In jos

De ce si cat de importanta e vestimentatia ? Empty Re: De ce si cat de importanta e vestimentatia ?

Mesaj  deliciosz Mier Apr 21, 2010 2:21 am

da, se poate ascunde si altceva dar prima impresie o face vestimentatia. affraid
noi(in general) avem altceva mai bun dincolo de vestimentatie.
dar fara partea de vestimentatie nu ne putem integra in nici un grup.Neutral
parte fizica conteaza mai mult in ziua de azi. Mad
deliciosz
deliciosz

Mesaje : 39
Data de înscriere : 20/04/2010
Varsta : 29
Localizare : Victoria jud. Brasov

Sus In jos

De ce si cat de importanta e vestimentatia ? Empty Re: De ce si cat de importanta e vestimentatia ?

Mesaj  Haselnuss Mier Apr 21, 2010 2:27 am

si eu sunt de parere ca DA haina IL face pe om.De ce e foarte simplu, asta ni se arata si ni se spune peste tot.Si cum mass-media are o influenta foarte mare asupra noastra (a tinerilor in genral) automat vrem sa fim si noi asa ca si" vedetele" prezentate. Chiar daca ar trebui sa fie invers, omul sa reprezinte haina si nu haina sa il reprezinte pe om. Wink
Haselnuss
Haselnuss

Mesaje : 49
Data de înscriere : 21/04/2010

Sus In jos

De ce si cat de importanta e vestimentatia ? Empty Re: De ce si cat de importanta e vestimentatia ?

Mesaj  andasilea Joi Apr 22, 2010 10:13 pm

Din pacate, Haina e seful Smile Trebuie sa avem grija numai cum si in ce conditii o punem pe noi
andasilea
andasilea

Mesaje : 148
Data de înscriere : 20/04/2010
Varsta : 43
Localizare : Victoria

http://larosedebrasov.skyrock.com

Sus In jos

De ce si cat de importanta e vestimentatia ? Empty Re: De ce si cat de importanta e vestimentatia ?

Mesaj  cristina^^criics Sam Apr 24, 2010 11:56 pm

In ziua de azi,lumea e foarte superficiala...materialista.
cu siguranta haina face pe om.se pune mult pret pe aspectul fizic si pe prima impresie.
omul modern nu mai are timp sa interactioneze,sa cunoasca,sa treaca peste bariera etnologica..se pierde timp Sad pur si simplu pune verdictul..
cristina^^criics
cristina^^criics

Mesaje : 11
Data de înscriere : 20/04/2010
Varsta : 29
Localizare : victoria

Sus In jos

De ce si cat de importanta e vestimentatia ? Empty Re: De ce si cat de importanta e vestimentatia ?

Mesaj  thea Dum Apr 25, 2010 3:27 pm

in primul rand consider ca haina si igiena personala ajuta foarte mult.... sa fim seriosi... fetelor ati prefera un baiat care are hainele murdare, rupte si pantofii murdari... sau unul aranjat, parfumat( nu in mod excesiv)?... eu una in momentul in care vad pe cineva nearanjat, cu tricou patat cu mancarea de la micul dejun sau care miroase ca dupa 5 ore de sala... imi piere cheful si sa fac conversatie...
deci totusi cred ca haina nu il face pe om dar il ajuta sa se asemene cu un om si nu cu un animal:>
thea
thea

Mesaje : 22
Data de înscriere : 23/04/2010
Varsta : 33

Sus In jos

De ce si cat de importanta e vestimentatia ? Empty Re: De ce si cat de importanta e vestimentatia ?

Mesaj  succubus8 Lun Apr 26, 2010 10:02 pm

Dragii mei eu cred ca ideal este sa gasim un echilibru intre ceea ce suntem si ceea ce aratam...inevitabil hainele te reprezinta la un moment dat si intr-o oarecare masura. Aveti grija ce puneti pe voi...alegeti ce va place si in ce va simtit confortabil ; pana la urma nu marile case de moda au facut oamenii faimosi, ci oamenii au facut marile case de moda faimoase... Conteaza atat de mult eticheta ca sa fiu acceptat? Pai de ce as vrea sa fiu acceptat de un grup care judeca in functie de eticheta?
succubus8
succubus8

Mesaje : 54
Data de înscriere : 20/04/2010
Varsta : 33
Localizare : Shamballa..:))

Sus In jos

De ce si cat de importanta e vestimentatia ? Empty Re: De ce si cat de importanta e vestimentatia ?

Mesaj  andasilea Joi Mai 13, 2010 2:40 am

Provocare:
Ce ati zice daca de maine s-ar veni la scoala in pijamale Smile? Ce diferente s-ar mai face intre noi ?
andasilea
andasilea

Mesaje : 148
Data de înscriere : 20/04/2010
Varsta : 43
Localizare : Victoria

http://larosedebrasov.skyrock.com

Sus In jos

De ce si cat de importanta e vestimentatia ? Empty Re: De ce si cat de importanta e vestimentatia ?

Mesaj  thea Joi Mai 13, 2010 4:49 am

Smile)Smile) ar fi ideal:))Smile)
si asa nu stiam maine la atestat ce sa port:)) o pijama cu tweety sigur ar spune multe despre lucrarea mea de atestat;)) as da dovada de seriozitate:))
thea
thea

Mesaje : 22
Data de înscriere : 23/04/2010
Varsta : 33

Sus In jos

De ce si cat de importanta e vestimentatia ? Empty Re: De ce si cat de importanta e vestimentatia ?

Mesaj  andasilea Vin Mai 14, 2010 3:48 am

cute,... tweety in limbaj C++ Smile)
andasilea
andasilea

Mesaje : 148
Data de înscriere : 20/04/2010
Varsta : 43
Localizare : Victoria

http://larosedebrasov.skyrock.com

Sus In jos

De ce si cat de importanta e vestimentatia ? Empty Re: De ce si cat de importanta e vestimentatia ?

Mesaj  thea Vin Mai 14, 2010 7:28 pm

Smile)
am renuntat la pijamale:)) am ales camasa si sacou:))
thea
thea

Mesaje : 22
Data de înscriere : 23/04/2010
Varsta : 33

Sus In jos

De ce si cat de importanta e vestimentatia ? Empty Re: De ce si cat de importanta e vestimentatia ?

Mesaj  succubus8 Mier Mai 19, 2010 1:13 am

Ai facut alegerea potrivita...sau cel putin asa ar spune lumea, insa din nou nu ma pot abtine si vin cu o intrebare: Un om in pijamale nu poate fi serios?
succubus8
succubus8

Mesaje : 54
Data de înscriere : 20/04/2010
Varsta : 33
Localizare : Shamballa..:))

Sus In jos

De ce si cat de importanta e vestimentatia ? Empty Re: De ce si cat de importanta e vestimentatia ?

Mesaj  thea Mier Mai 19, 2010 2:41 am

Smile) Smile) buna intrebare paula;))Smile)
dar chiar cu tweety?Smile)
thea
thea

Mesaje : 22
Data de înscriere : 23/04/2010
Varsta : 33

Sus In jos

De ce si cat de importanta e vestimentatia ? Empty Re: De ce si cat de importanta e vestimentatia ?

Mesaj  succubus8 Sam Mai 22, 2010 6:25 pm

da..indiferent cu cine sau ce pana la urma.. Incercam sa subliniez faptul ca oamenii judeca prea mult dupa aparente. EU imbracata in carpe si EU imbracata in rochie de 5000 $ sunt tot EU...indiferent cu ce ma acopar. Initial ideea cu hainele ne-a venit cand am dat de clima rece si aveam nevoie de blanurile animalelor pentru a ne mentine temperatura corpului, mai exact ne-am creat haine ca sa traim, insa la fel ca si cu banii si mancarea traim sa ne facem haine. Ma gandesc cand o sa se constientizele ( la nivel global ) ca mergem in directia gresita si cand o sa facem ceva pentru a ne redresa. Am senzatia ca lumea asta se scufunda si n-am de gand sa ma ud odata cu ea... Mad
succubus8
succubus8

Mesaje : 54
Data de înscriere : 20/04/2010
Varsta : 33
Localizare : Shamballa..:))

Sus In jos

De ce si cat de importanta e vestimentatia ? Empty Re: De ce si cat de importanta e vestimentatia ?

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum